Skip links

کفپوش اپوکسی چیست؟

در پاسخ به سوال کفپوش اپوکسی چیست؟ می توان گفت کفپوش اپوکسی، پوششی از جنس پلیمر است که روی سنگ، سیمان، بتن یا موزاییک در روش های اجرایی مختلف اجرا می شود. این نوع از پوشش ها بدلیل یکدست کردن سطح زیرین سبب می شود تا بارهای فشاری بالاتری را تحمل کرده و از این رو فرسایش کمتری داشته باشد. علاوه بر این پوشش های اپوکسی از نظر دکوراتیو بسیار زیبا بوده و سطحی براق را نمایان می کنند. علاوه بر این به خاصیت آنتی باکتریال و میکروب گریزی این نوع از پوشش ها نیز می توان اشاره کرد که سبب شده است این نوع از پوشش ها در بیمارستان ها و مراکز درمانی و مطب های دکترها نیز استفاده شود.

لازم به توجه است که اگر سطح زیرین اپوکسی شما دارای پستی بلندی بالایی است پیشنهاد می کنیم قبل از اجرای کفپوش اپوکسی، زیرسازی آن را با بتن ماله پروانه یا موزاییک یا سرامیک تسطیح نمایید. البته در این شرایط موزاییک و سیمان همواره به صرفه تر است.

مزایای کفپوش اپوکسی

اولین ویژگی کفپوش اپوکسی حفاظت آن از سطح زیر خود در برابر سایش و فرسایش است. این ماده یک سطح تمیز، یکدست و بدون درز ارائه می دهد. جالب است بدانید اپوکسی هرگز گرد و غباری از خود ایجاد نمی کند که این اشاره به عدم سایش این نوع از پوشش ها دارد.

کفپوش اپوکسی دارای مقاومت مکانیکی بالایی است و می تواند حدود ۵ تا ۶ تن بار را به ازای هر متر مربع تحمل کند. این بدان معناست که به ازای هر متر مربع این نوع از پوشش ها فشاری برابر با 50 تا 100 کیلو پاسکال را تحمل میکند. لازم به ذکر است که این مساله بار پذیرفته شده به ازای هر متر مربع برای کفپوش های اپوکسی بوسیله دستگاهی بنام تست پول آپ گرفته می شود.

علاوه بر این، اپوکسی دارای مقاومت شیمیایی خوبی در برابر اسید، قلیا، حلال و سایر مواد شیمیایی است.( حدود 10 درصد )

جدا از مسائل فنی ظاهر کفپوش اپوکسی بسیار مدرن، شیک و زیباست. جهت اجرای این کفپوش هیچ گونه محدودیت در مورد رنگ بندی وجود ندارد. ویژگی دیگر کاربردی این کفپوش ها قابلیت خط کشی و علامت گذاری آن است. این مساله سبب افزایش فوق العاده بیشتر زیبایی بصری این نوع از کفپوش ها می شود. علت آن هم وجود مرزهای رنگی بدون درز بر روی سطح زمین و ایجاد کادر های دلخواه می باشد که علاوه بر تنوع رنگی بالا طرح و الگویی به کفپوش می دهد.

در شرکت ستارگان افلاک پوشش آریا مشتری می تواند فام و رنگ دلخواه خود را از دفترچه رال رنگ اپوکسی انتخاب نماید.

در نهایت می توان ابزار نمود که تمیز کاری کفپوش های اپوکسی بسیار راحت است و دلیل آن عدم تخلخل سطح کف می باشد. اما نکته قابل تعمل امکان خظ گرفتن این نوع از پوشش ها در اثر رفت و آمد بر روی سطح است که در موارد کاربری داخل منازل و نقاط INDOOR می توان از رنگ رویه پلی اورتان استفاده نمود.

معایب کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی دارای معایب جدی نمی باشد و به همین جهت است که استفاده از آن در سال‌ های اخیر افزایش یافته است. ولی از ضعف های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه آن به ازای هر متر مربع در مقایسه با رنگ های معمولی بسیار بالاتر است چون از مواد اولیه گرانتری استفاده می شود و نسبت به رنگ خیلی مقاوم تر است.

در بعضی از کاربرد ها که انعطاف پذیری کفپوش برای ما اهمیت دارد ممکن است اپوکسی شکننده محسوب می شود.

اپوکسی در صورتی که در معرض نور آفتاب قرار گیرد تمایل به زرد شدن و افت براقیت خواهد داشت و بعد از گذشت زمان دچار پدیده گچی شدن خواهد شد. در اینجا در مورد پدیده گچی شدن بیشتر بخوانید.

Leave a comment